fbpx Fotografia ślubna Szczecin
reportaż ślubny, reportaż ze ślubu
Spis Treści pokaż

Reportaż Ślubny – najczęściej zadawane pytania

Czym jest reportaż ślubny ?

Nie istniej jedna spójna definicja reportażu ślubnego. Według mnie reportaż ślubny to wizualna opowieść o wszystkim, co dzieje się w dniu Waszego ślubu. W opowiadaniu występują Bohaterowie, są konkretne lokalizacje, towarzyszy temu odpowiednia atmosfera, którą podkreślają detale. Dla tego w reportażu ślubnym zawarte są zdjęcia akcji, najważniejsze momenty, portrety, zdjęcia architektury i fotografie detali. To co jest jednak najważniejsze to emocje, które są nieodzownym elementem każdego ślubu. To co wyróżnia reportaż ślubny od czystego reportażu to fakt, że część zdjęć jest pozowanych.

Przykładowe fotografie obrazujące reportaż ślubny w moim wykonaniu możecie obejrzeć w PORTFOLIO.

Czy reportaż obejmuje także zdjęcia pozowane ?

Tak. Zawsze wykonuję grupowe zdjęcie wszystkich gości i namawiam też Was na pozowane zdjęcia z najbliższą rodziną. Jak chcecie to możemy wykonać pozowane zdjęcia ze wszystkimi Waszymi gośćmi. Ważne jest dla mnie także to, żebyśmy w dniu ślubu wykonali krótką sesję dla Was.

Czy w trakcie reportażu ślubnego wykonujesz krótką sesje plenerową ?

Tak. Uważam, że nawet jak jesteśmy umówieni na sesję innego dnia, to warto wyrwać się z przyjęcia chociaż na 10 minut, aby wykonać kilka pozowanych zdjęć. Towarzyszą temu emocje, które są osiągalne tyko w dniu ślubu. Warto je uchwycić na fotografiach.

sesja w dniu ślubu

Jak długo jesteś z nami w dniu ślubu ?

Zazwyczaj fotografuję 12 godzin, ale zawsze dostosowuję swoją ofertę i czas pracy do charakteru ślubu i Waszych oczekiwań.

Czy gotowy reportaż ślubny zawiera zdjęcia czarno-białe ?

Tak. Część zdjęć w moich materiałach to zdjęcia czarno-białe. Normalnie jest ich około 20-25 %, chyba, że zasygnalizujecie mi, żeby było ich więcej, albo mniej – wtedy dostosowuję proporcje do Waszych oczekiwań.

reportaż ślubny, czarno białe zdjęcia ze ślubu

Ile zdjęć wykonujesz podczas reportażu ślubnego ?

Zazwyczaj pomiędzy 4000 a 6000. zdjęć. Do finalnego materiału trafia około 10 %

Co dla Ciebie jest najważniejsze w fotografii ślubnej ?

W fotografii ślubnej najważniejsze jest dla mnie uchwycenie momentów, które mogą wydarzyć się tylko raz w życiu. To unikatowe chwile, które czasami trwają ułamek sekundy, a w których ukryte są emocje. Polowanie na te wydarzenia to dla mnie kwintesencja reportażu ślubnego.

Pytania dotyczące sesji ślubnej i sesji narzeczeńskiej

Czy warto robić sesje narzeczeńską ?

Jasne. Sesja narzeczeńska to dobry pretekst, żebyśmy się lepiej poznali. Ja mam szanse poznać Wasze oczekiwania, a Wy oswoić się z obiektywem. Dzięki temu, gdy wykonuję dla Was reportaż ślubny możecie czuć się bardziej swobodnie. Sesja narzeczeńska to także czas dla Was i zawsze staram się, żeby był to miło spędzony czas. Oczywiście najważniejszym plusem są same fotografie, które są nie tylko świetną pamiątką, ąle można też je wykorzystać w dniu ślubu.

Czy warto robić ślubną sesje plenerową innego dnia ?

Tak jak pisałem wcześniej zawsze staram się wykonać krótką sesję w dniu ślubu w ramach trwania reportażu ślubnego. Jeżeli jednak chcecie mieć więcej zdjęć w pięknych sceneriach, marzy Wam się sesja w górach, albo w którymś z pięknych miast Europy, lub na dzikich terenach Islandii, warto pomyśleć nad sesją innego dnia.

Gdzie możemy wykonać sesję ślubną, lub sesję narzeczeńską ?

Tu właściwie nie ma ograniczeń. Możemy wykonać sesję zarówno w Waszym domu, jak i na drugim końcu świata. Generalnie pod kątem odległości dzielę sesje na te wykonane w Szczecinie, lub jego okolicach, sesje wyjazdowe, na które poświęcamy większość dnia, lub sesje zagraniczne, które wraz z lotami zajmują zazwyczaj 2-3 dni. Zawsze rozmawiam i dopytuję jakiego typu zdjęcia Wam się podobają, czy wolicie naturalne, dzikie przestrzenie, czy może bardziej interesuje Was sesja na tle ciekawej architektury. Jak znam Wasze preferencje zawsze mogę coś zaproponować. Jestem też otwarty na Wsze propozycje, a część zdjęć ze zrealizowanych sesji możecie obejrzeć tutaj: PORTFOLIO 

Czy w przypadku złej pogody w dniu sesji, możemy zmienić termin ?

Tak w przypadku niesprzyjającej aury możemy poszukać kolejnego dogodnego terminu.

Czy znasz ciekawe miejsca na sesję w okolicach Szczecina ?

Mieszkam w Szczecinie od prawie 20 lat. Znam dobrze to miasto i jego okolice. Dużo jeżdżę rowerem i wynajduję dużo ładnych naturalnych miejsc na sesje plenerową.

Czy wykonujesz sesje zagraniczne ?

Tak. Chętnie polecę z Wami na sesję. Jestem otwarty na każdy, nawet najbardziej pokręcony pomysł.

Sesja w Dolomitach

Czy jeśli nie umiemy pozować do zdjęć, to sesja ślubna ma sens ?

Większość moich klientów mówi mi, że nie umie pozować do zdjęć, a jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żeby nie byli zadowoleni z finalnego efektu. Przed sesją i w jej trakcie dużo podpowiadam i pokazuję. Podczas sesji wykonuję bardzo dużo zdjęć, ale finalnie wybieram zazwyczaj te, na których zapomnieliście o pozowaniu i jesteście po prostu sobą

Pytania dotyczące sposobu mojej pracy

Jak długo zajmujesz się fotografią ślubną ?

Fotografią ślubną zajmuję się od 2010 roku, choć pierwszy reportaż ślubny wykonałem jeszcze na negatywach 7 lat wcześniej.

Jakim sprzętem fotografujesz ?

Jak najmniej zawodnym. Generalnie uważam, że to trwałość i zaufanie do sprzętu ma największe znaczenie. Zawsze mam na sobie co najmniej dwa aparaty. Po pierwsze ze względu na szybkość i wygodę fotografowania, a po drugie dla pewności, że w razie awarii, któregoś z nich będę mógł nieprzerwanie kontynuować pracę. Od dwóch lat fotografuję na puszkach Sony A9. Obiektywy się zmieniają, ale trzy ogniskowe z szybkim autofocusem zawsze mam pod ręką. To 35, 50 i 85 mm. Coraz częściej sięgam po manualne obiektywy, które charakteryzują się piękną plastyką obrazu.

Czy sam dojeżdżasz na miejsce ceremonii i wesela ?

Tak. W dniu ślubu nie będę Was kłopotał logistyką. Około 10 dni przed ślubem wyślę do Was maila z pytaniami o dokładne adresy i godziny, oraz przybliżony plan wesela. Dzięki temu w dniu Waszego ślubu będę dokładnie wiedział co i kiedy może się wydarzyć.

Co w razie gdybyś z przyczyn losowych nie mógł dotrzeć na nasz ślub ?

Przez ponad 11 lat jako fotograf ślubny nie opuściłem ani jednego zaplanowanego reportażu. Na wszelki wypadek należę jednak do grupy fotografów, na której wspieramy się w razie awaryjnych sytuacji. Grupa liczy kilkaset osób z całej Polski, w tym także ze Szczecina i okolic. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby w razie sytuacji kryzysowej nie znalazło się zastępstwo na reportaż ślubny na odpowiednim poziomie.

W jaki sposób zabezpieczasz nasze zdjęcia ?

Przede wszystkim fotografuję co najmniej dwoma aparatami, w których zdjęcia zapisują się niezależnie na dwóch kartach. Zgrywam zdjęcia na dwa niezależne fizyczne dyski, które trzymam w różnych miejscach. Dodatkowo robię backup na DropBox.

Czy wykonujesz albumy ślubne ?

Tak. Bardzo lubię fotografie w fizycznej postaci. Wykonuję wysokiej jakości fotoksiążki. Lubię je ze względu na idealnie odwzorowane kolory, bardzo trwałą oprawę i szeroki wachlarz personalizacji.

reportaż ślubny w fotoksiążce

Czy fotografujesz tylko w Szczecinie ?

Mieszkam w Szczecinie i z tego względu najwięcej zleceń mam w województwie zachodniopomorskim. Jednak zdjęcia ślubne wykonuję w całej Polsce a także po za jej granicami. Nie ogranicza mnie przestrzeń, więc można stwierdzić, ze działam wszędzie.

Czy gdzieś możemy zapoznać się z opiniami na temat Twojej pracy ?

Tak i gorąco polecam to zrobić. Najwięcej opinii na mój temat znajdziecie na moim profilu FACEBOOK, oraz na GOOGLEMAPS

Czy publikujesz zdjęcia wszystkich swoich par ?

Bardzo zależy mi, żeby tak było. Czasami jednak zdarza się, że moi klienci bardzo chcą chronić swoją prywatność. Ostateczna decyzja zawsze należy do Was. Przykładowa publikacja: ANIA I SUJIT

Pytania dotyczące oferty

Ile zdjęć otrzymujemy ?

Zakładając 12 godzinny reportaż ślubny oddaję między 400 a 500 gotowych zdjęć. Wszystkie fotografie jakie, ode mnie otrzymacie zostaną poddane starannej autorskiej obróbce. W ofercie jest zapis, że minimalna ilość zdjęć, to 350, jednak zawsze oddaję ich więcej. Nie ograniczam liczby zdjęć w sztuczny sposób. Poddaję obróbce i oddaje Wam wszystkie fotografie, które uważam za dobre.

W jakiej formie otrzymujemy gotowe zdjęcia ?

W pierwszej kolejności otrzymujecie link do własnej galerii, w której po za zdjęciami w formacie jpg, znajduje się pokaz slajdów z muzyką. Zarówno Wy, jak i wszystkie osoby, którym udostępnicie link mogą pobierać i wykorzystywać zdjęcia z galerii. W galerii możecie też zaznaczać fotografie, które chcecie, aby znalazły się w fotoksiążcę. Pełny rozmiar zdjęć przesyłam za pośrednictwem DropBox. Kolejnym elementem jest fotoksiążka, do której zdjęcia wybieracie Wy, lub robimy to wspólnie. Fotoksiążkę personalizujemy zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Po złożeniu projektu, książka jest gotowa po około 2-3 tygodniach.

Jak długo czekamy na gotowe zdjęcia ?

Link do wspomnianej galerii otrzymujecie do 3 miesięcy od daty ślubu. Staram się, aby ten czas był krótszy i zazwyczaj tak właśnie jest, ale na wszelki wypadek wolę mówić o 3 miesiącach. Na czas druku fotoksiązki składa się kilka czynników: Czas jaki potrzebujecie na wybór zdjęć i omówienie personalizacji książki, czas jaki jest mi potrzebny na złożenie projektu (zazwyczaj kilka dni), oraz czas druku i oprawy (do 10 dni)

Jak rezerwować terminy ?

Termin na reportaż ślubny najlepiej rezerwować, w momencie, kiedy jesteście już pewni daty uroczystości. Najlepiej zacząć od wypełnienia FORMULARZA, podając jak najwięcej szczegółów, a przede wszystkim datę ślubu i lokalizacje. W związku z tym, że fotografuję śluby w całej Polsce, może zdarzyć się, że po mimo wolnego terminu nie będę w stanie dotrzeć na ślub ze względu na logistykę. Na przykład może być mi trudno dotrzeć na ślub do Warszawy, gdy dzień wcześniej mam ślub w Szczecinie.

W jaki sposób przebiegają płatności ?

Płatność podzielona jest na dwie części. Pierwsza w wysokości mniej-więcej 1/3 całej kwoty w formie zadatku przy podpisaniu umowy. Reszta kwoty płatna jest w terminie do 10 dni po ślubie.

Czy możemy dostosować ofertę do naszych oczekiwań ?

Tak, ofertę możemy spersonalizować, uwzględniając charakter Waszego ślubu. Zmiany mogą dotyczyć czasu reportażu ślubnego, dodatków takich jak sesja plenerowa, czy sesja narzeczeńska, a także ilości fotoksiążek.

Czy możemy się spotkać przed podpisaniem umowy ?

Jak najbardziej. Zawsze namawiam na spotkanie przy kawie, zanim podpiszemy umowę. Gdy z powodów geograficznych nie jest to możliwe w formie bezpośredniej, proponuję połączenie Video na Messengerze, lub Skype.

Z jakim wyprzedzeniem najlepiej rezerwować termin ?

Rezerwuję terminy z maksymalnie dwuletnim wyprzedzeniem. Ale zdarzało mi się podpisywać umowę na reportaż ślubny cztery dni przed ceremonią. W związku z tym, że na dany termin mogę przyjąć tylko jedno zlecenie, najlepiej pytać o dostępność jak tylko ustalicie datę ślubu.

Do góry